R88M-K1K530H-S2
Servo control method Analog, EtherCAT, MECHATROLINK II, Pulse train
Drive supply voltage 230 V single phase
Rated output 1.5 kW
Rated torque 4.77 Nm
Rated speed 3000 Rpm
Encoder type Incremental
Motor with brake
Peak torque 14.3 Nm
Flange size square (LC) 100 mm
Motor with oil seal
Shaft with key
Shaft with tap
Encoder resolution 20 Bit
Weight 4400 g
R88M-K1K530H-S2
Rated output 1.5 kW
Rated torque 4.77 Nm
Rated speed 3000 Rpm
Encoder type Incremental
Motor with brake
Peak torque 14.3 Nm
Flange size square (LC) 100 mm